Akumulator w elektrycznych wózkach widłowych ma kluczowe znaczenie, ponieważ jego brak uniemożliwia zarówno podnoszenie ładunków, jak i poruszanie się pojazdu. W takich urządzeniach akumulatory są niezastąpione, dostarczając energię potrzebną do ich działania.

Na rynku dostępnych jest kilka typów akumulatorów do wózków widłowych, ale wszystkie mają za zadanie gromadzić i dostarczać energię potrzebną do uruchomienia urządzenia. Aby to zadanie zostało zrealizowane pomyślnie, akumulator musi być odpowiednio dopasowany do masy urządzenia i wymagań dotyczących mocy uwzględniającej wysokość podnoszenia oraz nośność.

W wózkach widłowych o napędzie elektrycznym najczęściej stosuje się dwa rodzaje akumulatorów. Pierwsze z nich to kwasowo-ołowiowe, drugie to litowo-jonowe.

Baterie trakcyjne oparte na technologii kwasu ołowiowego dzielą się na dwa rodzaje tj. żelowe i kwasowe.

Akumulatory tego typu mogą mieć różne napięcia, co ma wpływ na moc silnika. Mogą mieć moc 24V, 48V, czy też 80V.

Dla każdego akumulatora, niezależnie od jego rodzaju czy napięcia, kluczowe jest zapewnienie właściwego przechowywania, odpowiedniej konserwacji oraz właściwej eksploatacji.

Kluczowym dla posiadaczy wózków z napędem elektrycznym jest, aby bateria przez jak najdłuższy czas zachowała odpowiedni stan techniczny. Dlatego istotne jest, by zwrócić szczególną uwagę na takie elementy jak prawidłowe ładowanie akumulatora, konserwacja, a także odpowiednie przechowywanie baterii.

W celu zapewnienia właściwej konserwacji baterii trakcyjnej należy:

– Regularne monitorować poziomu elektrolitu. Baterie trakcyjne powinny być uzupełniane wodą destylowaną.. Należy uważać na właściwy poziom uzupełniania wody, ponieważ zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki może być szkodliwy.

– W celu spowolnienia procesu samowyładowania, zaleca się regularne odsiarczanie baterii, w zależności od intensywności użytkowania sprzętu.

– Bezwzględnie każda bateria trakcyjna powinna być ładowana do pełna. Krótkie doładowania nie są wystarczające i mogą negatywnie wpływać na jej żywotność.

– Baterie wózków widłowych wymagają również czyszczenia specjalnymi preparatami stworzonymi do tego celu, co zapobiega gromadzeniu się osadów z odpowietrznika podczas ładowania.

– Należy ściśle przestrzegać wszelkich wskazówek producenta zawartych w instrukcji obsługi akumulatora wózka widłowego.

Oprócz właściwej konserwacji baterii na ich żywotność i trwałość ma także ich przechowywanie w odpowiednich warunkach. Najlepiej, gdy są one przechowywane w chłodnym i suchym pomieszczeniu. .

Warto pamiętać, że aby bateria mogła zachować swoje właściwości, nie powinno się pozwalać na jej całkowite rozładowanie, nawet w przypadku, gdy nie jest używana na co dzień. Zaleca się regularne kontrolowanie stanu przechowywanych akumulatorów trakcyjnych i ich ładowanie przynajmniej raz na miesiąc, w razie potrzeby.

Ładowanie baterii powinno odbywać się w spokojnym, bezpiecznym miejscu, które nie jest w trakcie użytkowania, z uwzględnieniem poniższych zasad:

– Najważniejszą zasadą jest unikanie całkowitego rozładowania akumulatora, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia jego komponentów.

– Kluczowe jest odpowiednie dobranie prostownika, bowiem nieodpowiednio dopasowane urządzenie może uszkodzić akumulator. Prostownik wystarczy podłączyć do gniazda elektrycznego, a proces ładowania rozpoczyna się automatycznie.

– Standardowe akumulatory trakcyjne zazwyczaj ładują się od kilku do 12 godzin, natomiast nowocześniejsze potrzebują na to znacznie mniej czasu. Po zakończeniu ładowania prostowniki sygnalizują pełne naładowanie baterii trakcyjnej , którą wystarczy odłączyć od zasilania.

Odpowiednia eksploatacja i konserwacja akumulatorów są niezbędne do utrzymania ich w dobrym stanie przez długi czas. Baterie trakcyjne w wózkach widłowych są ograniczone w swojej żywotności. Przy właściwej eksploatacji ich cykl życia zazwyczaj wynosi około 1500 ładowań, co odpowiada około 3 do 5 lat użytkowania.