PORADNIK

WYNAJMUJĄCEGO
Jak i gdzie zdobyć uprawnienia?
Jedyną możliwością zdobycia uprawnień do obsługi wózka widłowego jest odbycie kursu w ośrodku szkoleniowym, a następnie zdanie egzaminu państwowego w Urzędzie Dozoru Technicznego. Egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej. Osoba ubiegająca się o uprawnienia na wózki widłowe musi mieć ukończone 18 lat.
Wózek spalinowy czy elektryczny?

Wózek spalinowe nadają się jeżeli mamy przestrzeń rozładunkową/ magazynową otwartą, a także jeśli potrzebujemy wózka sporadycznie. Jeśli zaś przestrzeń robocza znajduje się w hali/ magazynie warto pomyśleć o wózku elektrycznym który nie wydziela spalin.

Co zrobić aby wózek służył nam długo?

Jeżeli chcemy aby wózek nam długo służył należy regularnie dokonywać przeglądów technicznych, aby uchronić się przed większymi naprawami, które potrafią być kosztowne. Wózek widłowy należy sprawdzić każdorazowo przed rozpoczęciem pracy i uzupełniać płyny oraz wymieniać filtry zgodnie z instrukcją wózka.

Kiedy wymienić opony w wózku widłowym?
Jeśli chodzi o samoczynne zużycie to trudno jest określić czas po jakim należy wymienić opony, ponieważ zależy to od wielu czynników tj. stan i rodzaj nawierzchni, jakość opon, temperatura otoczenia. Opony pneumatycznie z bieżnikiem należy wymienić kiedy centralny bieżnik będzie zużyty. Jeśli chodzi o opony pełne to posiadają one linie bezpiecznego zużycia opon, kiedy opona zbliży się do linii należy ją wymienić. Jeśli natomiast opona ulegnie zniszczeniu z przyczyn mechanicznych np. poprzez najeżdżanie na ostre krawędzie należy niezwłocznie ją wymienić.
Jaki należy dobrać udźwig wózka widłowego?
W zależności od ciężaru i wielkości przedmiotu, który chcemy unieść należy dostosować udźwig wózka. Jeśli nie jesteśmy pewni jaki jest odpowiedni, zawsze możemy skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kadry która pomoże nam w doborze.
Na co zwrócić uwagę przy użytkowaniu?
Przed rozpoczęciem pracy należy zawsze sprawdzić stan techniczny wózka. Ważne jest aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i higienie pracy. Widły podczas jazdy zawsze muszą być opuszczone i skierowane na siebie. Podczas zakrętów należy zredukować prędkość. Nie należy przekraczać udźwigu wózka.