Wózki widłowe to niezwykle ważne maszyny w wielu branżach, od magazynów po zakłady produkcyjne. Umożliwiają one transport i przemieszczanie ładunków, co znacznie zwiększa efektywność pracy. Jak każde urządzenie, wózki widłowe mogą ulegać awariom.

Do typowych usterek w wózkach widłowych są te związane z silnikiem. Objawiać się to może niemożliwością uruchomienia z uwagi na rozładowany lub uszkodzony akumulator bądź rozrusznik, nierówną pracą z powodu zatkanego filtra powietrza lub paliwa, jak i zwiększonym zużyciem paliwa z powodu problemów z układem zapłonowym.

Kolejnym układem, w którym bardzo często dochodzi do awarii jest układ hydrauliczny. Objawiać się to może trudnością w podnoszeniu ładunków, niekontrolowanym opadaniem wideł czy wyciekami. Przyczyn takich objawów może być wiele, a najczęstsze to zbyt niski poziom płynu hydraulicznego, uszkodzenie węży hydraulicznych czy też awaria pompy.

Ogumienie to kolejny element, który często wymaga interwencji. Wykluczając zużycie opon do niepokojących objawów należy zaliczyć ich nierównomierne zużycie, utratę ciśnienia, pogorszenie przyczepności czy też drgania podczas jazdy. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, najczęściej jednak wynikają z niewłaściwego ciśnienia, niedostosowanie do zaleceń producenta w zakresie maksymalnego obciążenia lub uszkodzeń mechanicznych opon.

Nierzadko dochodzi do usterek związanych z masztem i widłami. To jedne z najbardziej niebezpiecznych awarii. W momencie zaobserwowania pęknięć lub odkształceń na widłach, karetce lub maszcie, należy natychmiast zaprzestać korzystania z wózka. Najczęstszą przyczyną takich problemów jest niewłaściwe użytkowanie, w tym przeciążanie, dlatego istotne jest przestrzeganie specyfikacji urządzenia. Dotyczy to także użycia niestandardowego osprzętu lub przedłużek na widły. W ramach konserwacji pamiętać należy o regularnym smarowaniu mechanizmów masztu.

Najwięcej problemów użytkownikom wózków widłowych przysparzają jednak usterki elektroniczne. Mogą one przybierać różne formy powodując na przykład brak możliwości uruchomienia silnika, zakłócić systemy bezpieczeństwa lub „wyrzucić” wiele błędów na wyświetlaczu. Niektóre z nich użytkownik urządzenia bez wsparcia ze strony serwisu jest w stanie wyeliminować sam. Najczęściej jednak nie obędzie się bez diagnostyki komputerowej, która to pomoże wskazać źródło problemu w postaci chociażby uszkodzonej wiązki, sterownika, przełącznika, czujnika czy modułu.

Regularna konserwacja oraz szybkie reagowanie na występujące usterki to klucz do trwałości i sprawności wózków widłowych. Właściwe podejście do diagnostyki i naprawy problemów pozwala uniknąć kosztownych przestojów i zapewnia bezpieczeństwo w miejscu pracy. W przypadku poważniejszych usterek zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem, który dysponuje odpowiednim doświadczeniem i narzędziami do naprawy wózków widłowych.

Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z usług naszego serwisu popartego trzydziestoletnim doświadczeniem. Zaufały nam już setki klientów, bądź kolejnym!

telefon 691 230 093, e-mail serwis@widlak.biz.pl