Wózki widłowe są wykorzystywane w różnych branżach do transportu i składowania towarów. Do ich efektywnego wykorzystania istotne jest odpowiednie dobranie wideł, które mogą mieć różną budowę, w zależności od zastosowania. Widły mogą mieć różne długości i kształty w zależności od przeznaczenia i rodzaju ładunku, który mają transportować. Standardowe widły są proste, ale dostępne są także widły z różnymi dodatkowymi funkcjami, jak np. widły teleskopowe. Zazwyczaj wykonane są ze stali, co zapewnia im dużą wytrzymałość i odporność na zużycie. W niektórych modelach wózków widłowych istnieje możliwość regulacji szerokości wideł, co pozwala na dostosowanie ich do różnych rozmiarów palet i ładunków. Stosowane widły w wózkach widłowych różnią się od siebie sposobem montażu. Najczęściej można spotkać widły zawieszane, ale oprócz nich występują także przykręcane, do pozycjonerów, bez zaczepu, czy też z zaczepem sworzniowym typu PIN. Ze względu na swoją budowę i funkcjonalność widły mogą być z funkcją ważenia, wysuwane, odwrócone, teleskopowe, z powłoką antystatyczną, z powierzchnią antypoślizgową lub po prostu składane. Często praktykowane jest doposażanie przez użytkowników wózków widłowych posiadanych wideł w dodatkowe przedłużki.
Widły w wózku widłowym są ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwa pracy. Jak każdy inny element ulegają zużyciu. Wpływ na to ma tarcie o podłoże podczas eksploatacji wózka widłowego. Wraz z wycierającym się materiałem widły tracą swoją nośność. Przepisy jednoznacznie regulują kwestię momentu w którym należy je wymienić na nowe. Zużycie określa się poprzez pomiar wideł w części pionowej widły, 50mm od zgięcia dla określenia wartości nominalnej oraz 50mm od zgięcia w części roboczej. Maksymalne zużycie może wynosić 10% jednak nie więcej niż 5mm. Niewątpliwie stopień wytarcia widły wpływa na nośność wideł. Udźwig wideł podawany jest przez producentów na odległości 500 lub 600mm od punktu zawieszenia. Ważne jest zatem, by nie podnosić ładunków na końcówkach wideł, gdyż zwiększa się w tym momencie rzeczywiste obciążenie i skutkować to może ich pęknięciem.
Eksploatując wózek widłowy należy bezwzględnie pamiętać o kilku zasadach związanych z widłami:
– należy przestrzegać udźwigu wideł
– należy poprawnie zamykać zaczepy lub zabezpieczenia
– nie można podnosić ładunków końcówkami wideł
– ładunek należy podnosić obiema widłami
– zakazane jest transportowanie osób bezpośrednio na widłach
– nie wolno we własnym zakresie naprawiać, czy modernizować wideł poprzez prostowanie, spawanie lub ich wiercenie
Stan techniczny wideł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy podczas eksploatacji wózka widłowego. Istotne jest zatem, by kontrolować stopień ich wytarcia, ewentualne wygięcia, czy też pod kątem ewentualnych pęknięć.